Wizyta w firmie Herbewo

| 5 lutego 2024

Niezwykła historia polskiej przedsiębiorczości

Wizyta w firmie Herbewo - Niezwykła historia polskiej przedsiębiorczości

Rozmowa z Andrzejem Barańskim, Prezesem firmy utwierdziła nas w przekonaniu, że polscy przedsiębiorcy nie otrzymali należnego im miejsca w historii.

Istnieje wiele nieopowiedzianych historii o dokonaniach polskich przedsiębiorców, zarówno współczesnych, jaki i minionych. Być może działania zespołu aplikacji Pola, powinny skupiać się na ich opowiadaniu? Jeśli zbiórka na rozwój naszego projektu okaże się sukcesem, takie działania będą możliwe.

Poznajcie historię Herbewo: HERBEWO, spółka mająca obecnie swoją siedzibę przy ul. Prądnickiej 4 w Krakowie, to firma z ponad 100-letnią tradycją i fascynującą historią. Nazwa HERBEWO pochodzi od nazwisk założycieli HERliczki-BEłdowskiego- WOłoszyńskiego. Spółka akcyjna HERBEWO S.A. powstała w 1924 r. Zajmowała się produkcją akcesoriów umożliwiających palenie tytoniu. Ówcześni palacze dobrze znali wyroby HERBEWA: gilzy (tutki) i bibułki papierosowe. Przed II wojną światową spółka Herbewo była największym producentem tutek w tej części Europy. Eksportowała również swoje wyroby za granicę, m. in. do Kanady, USA i Argentyny.

Po II wojnie spółka została znacjonalizowana – jej majątek został przejęty przez władze PRL. W budynku umieszczono Drukarnię Narodową. Samej spółki nie wykreślono z rejestru. Prowadziła mikrodziałalność. W 1990 r. wnukowi współzałożyciela firmy, Andrzejowi Barańskiemu, udało się odzyskać część rodzinnego majątku. Zdecydował on wtedy o zmianie branży. Początkowo spółka prowadziła dom handlowy, a od 1996 r. zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami biurowymi, handlowymi i mieszkalnymi.  W swoim portfelu HERBEWO posiada obecnie 9 obiektów, w tym butikowy biurowiec Regent Office. Więcej o firmie Herbewo na stronie: https://www.herbewo.krakow.pl/o-nas/

no title

Zobacz jak rozwija się Aplikacja Pola i wspomóż ją!

Dowiedz się co możesz jeszcze zrobić, aby wspierać polskich producentów.

Zobacz także:

APLIKACJA POLA